Zdravé potraviny

Táto stránka sa pre Vás pripravuje...

Múka 

Špalda je staršia odroda pšenice. Ak kupujete špaldovú múku dávajte si pozor aby bola celozrnná.
Zároveň je špalda ľahko stráviteľná a má oveľa nižšiu toxicitu pre alergických jedincov.  
Špalda nie je bezlepková a nie je vhodná pre bezlepkovú diétu. 

Raž je blízko príbuzná pšenici, avšak je tmavší a má tenšie zrno. Zo všetkých obilnín obsahuje raž najvyšší podiel aminokyseliny lyzínu.
Ražná múka má vzhľadom
k tráviacemu traktu výhodnejšie zloženie, najmä má vyšší obsah vlákniny.

Najviac je táto obilnina cenená pre vysoký obsah bioflavonidu, rutínu, obsiahnutého
v semenách i šupkách. 
Pri kúpe si dávajte pozor na to, aby pohánka bola mechanicky lúpana.

Pri výrobe tekvicovej múky sa z tekvicových semienok najprv lisovaním za studena čiastočne zbaví tuku a potom sa najemno namelie múka, ktorá je typická svojou zelenou farbou, charakteristickou chuťou, vôňou a širokým použitím. 
Z tekvicovej múky možno upiecť chlieb, pečivo, pagáče, rôzne plackyje vhodná na prípravu pesta.  

Kokosová múka sa vyrába z kokosovej dužiny ktorá sa po vysušení a vylisovaní najemno zomelie. Okrem pečenia sa dá využiť na zahustenie polievok a omáčok. 
Kokosová múka je bezlepková. 

88 % celozrnné obilné vločky (ovos, jačmeň, žito, špalda), 10 % olejnaté semená (slnečnicové semienka, ľanové semienka, pražený sezam, tekvicové semienka), pufovaný amarant
z biologického poľnohospodárstva 

Prílohy k jedlám

Ryža má dva tvary: dlhozrnné (obsahujú menej škrobu, a preto sa po uvarení nelepia a podávajú sa najmä ako príloha) a krátkozrnné, guľaté ryže (obsahujú viac škrobu, po uvarení sa lepia a sú vhodné najmä na rizoto, dezerty a sushi). Kým biela ryža je takmer čistý a biologicky málo hodnotný škrob, naturálna ryža obsahuje podstatnú časť šupky a klíčku, kde sú schované všetky dôležité veci: fenoly (napr. kyselina ferulová so silným antioxidačným účinkom), esenciálne mastné kyseliny, vitamíny B a minerály

Pohánka - pôvodne potravina chudobných, dnes jedna z najzdravších uznávaných superpotravín. 
Je veľmi citlivá na chemikálie, a preto sa môže pestovať len na nekontaminovaných pôdach. Chráni vás pred voľnými radikálmi, pretože obsahuje antioxidanty a tiež vzácny vitamín P

Pšeno má priaznivý pomer makroživín a jeho výbornou vlastnosťou je, že pri trávení pôsobí mierne zásadotvorne. Je veľmi ľahko stráviteľné.   Z mikrožívín je vzácne vďaka obsahu
B-komplexu, draslíka, horčíka, železa a zinku. Vďaka strednému glykemickým indexu je vhodné pri chudnutí a pre diabetikov, keďže nerozkolíše hladinu glykémie a tým nevyvoláva častý pocit hladu. Práve naopak zasýti.

Nemožno prehliadnuť skutočnosť, že quinoa sa nachádza v rebríčkoch najzdravších potravín sveta. Taktiež sa nazývaná aj mrlík čílsky
Je zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín. V 100 g porcii sa nachádza cca 7 g vlákniny. Zasýti a podporí činnosť tráviacej sústavy. Quinoa obsahuje aj železo, vápnik, horčík, zinok, draslík, B vitamíny, vitamín E, esenciálne mastné kyseliny atď. 

Quinoa červenej farby si po uvarení drží tvar lepšie, ako napríklad biela a čierna sa vyznačuje zemitejšou a sladšou chuťou. Bez ohľadu na farbu je quinoa zásobárňou živín.

Celozrnná zmes s obsahom: hnedá strednozrnná ryža 56%, zmes obilnín 25 % (pšenica 50%, raž 32%, jačmeň 18%), Quinoa 10%, ovos 9% 

Strukoviny

Červená šošovica kvôli svojim skvelým nutričným hodnotám je  veľmi cennou potravinou pre vegetariánov. Vynikajúco sa pri príprave jedla kombinuje napríklad s petržlenom, pažítkou, cesnakom, sójovou omáčkou, kyslou smotanou. Nie je potrebné ju namáčať. Varenie červenej šošovice trvá len 10 až 15 minút.

Hnedá šošovica má vysoký obsah bielkovín - 25 až 30 % vysoko kvalitných esenciálnych aminokyselín, teda množstvo biologicky aktívnej bielkoviny. Šošovica obsahuje komplex sacharidov, ktorý zabezpečuje plynulý prísun glukózy do krvi a buniek. Vďaka tomu je organizmus počas niekoľkých hodín rovnomerne zabezpečený glukózou.
Nie je potrebné ju namáčať. Hnedú šošovicu je potrebné variť 30 až 60 minút 

Cícer alebo rímskym hrachom či španielska fazuľa. Jeho nespornou výhodou je, že je najľahšie stráviteľnou strukovinou a zároveň aj nenafukuje. Najčastejšie ho poznáme v podobe humusu. Cícer však môžete pripravovať ako ktorúkoľvek inú strukovinu. Vynikajúci je v polievke v kombinácii s pórom, baklažánom alebo ako príloha k mäsitým pokrmom.
Ešte pred varením ho nechajte aspoň na päť hodín namočený vo vode a soľte ho až vtedy, keď bude mäkký. Citrón výborne zvýrazňuje jeho chuť a z byliniek sa najviac priatelí s bazalkou a majoránom. 


 

Sója - strukovina sa pre vysoký obsah bielkovín, vlákniny, železa, vápnika, draslíka, horčíka a vitamínov prezýva. Je bohatá aj na lecitín. 
Obsahuje veľké množstvo fytunutrientov - ako je aj fytoestrogén (v tele sa NEspráva ako ženský hormón) ako sú daidzeín, genisteín - ktoré v tele vychytávajú voľné radikáli a sú prevenciou proti rakovine.

Kliknite sem a začnite písať. Vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit.

Kliknite sem a začnite písať. Ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure.

Cestoviny

Kliknite sem a začnite písať. Ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem.

Kliknite sem a začnite písať. Vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit.

Kliknite sem a začnite písať. Ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure.

Dochucovadlá

Kliknite sem a začnite písať. Ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem.

Kliknite sem a začnite písať. Vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit.

Kliknite sem a začnite písať. Ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure.

© 2016 Worlds Collide. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky