Prevencia & ochorenia

Civilizačné ochorenia prečo vznikajú ?

Podľa údajov svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes trpí 15-30% populácie civilizačnými chorobami. Hlavne v najvyspelejších krajinách je tento problém najvypuklejší a výskyt týchto chorôb je ešte vyšší 30-40%. Straty spôsobené v dôsledku civilizačných chorôb sa rátajú na miliardy. 

Imunita = Základ zdravia 


Kde hľadať imunitu?

Imunita sa nachádza v tenkom čreve, ktoré má niekoľkonásobne väčšiu plochu ako koža. Je to základný zdroj buniek zodpovedných za imunitu.


Je to odolnosť organizmu, voči pôvodcovi choroby. Prirodzená metóda na zvýšenie imunity je úspešná obrana proti infekcii, pri ktorej organizmus vytvorí protilátky (po prekonaní choroby).

Schopnosť brániť sa do veľkej miery závisí od životného štýlu.

Prečo si oslabujeme imunitu?
V súčasnosti v strave prijímame veľké množstvo konzervantov, emulgátorov, pesticídov a látok ktoré ničia probiotické baktérie, zodpovedné za našu imunitu.
Ak denne skonzumujeme 100 gramov cukru, znížime schopnosť bielych krviniek likvidovať škodlivé mikroorganizmy asi o 40 %. Tzn. že vyšší príjem cukru nám vo veľkej miere imunitu oslabuje.

Prečo vzniká cukrovka?

Diabetes mellitus


Príčina vzniku

    Ide o hormonálne ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele.
    Inzulín sa glukózy ani len nedotkne. Inzulín je "vrátnik", ktorý otvára dvere glukóze, aby sa dostala do bunky.






Tichý zabijak

Postihuje ľudí bez rozdielu veku či pohlavia, pričom sa z medicínskeho hľadiska delí na cukrovku 1. a 2. typu. Ide o chronické ochorenie, ktoré si žiada zmenu životného štýlu. 

Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi - Hyperglykémia

    Cukrovku delíme na 2 typy:

    • 1. typ - postihuje najmä deti a mladých ľudí.
      Poškodzuje bunky pankreasu a tým vzniká porucha tvorby inzulínu.
      • chýba "vrátnik" ktorý by otváral dvere bunky, aby sa do nej glukóza dostala
    • 2. typ - je typický pre starších pacientov.
      Prejavuje sa odolnosťou buniek voči inzulínu. To vedie k poruche spracovania glukózy
      • vrátnik" zavrie dvere bunky, a tým sa v organizme hromadí glukóza --- zvyšuje sa produkcia inzulínu
      • glukóza sa nedokáže spracovať a mení sa na glykogén, ktorý sa dostáva do svaloviny, tam sa taktiež nedokáže spracovať a mení sa na viscerálny tuk a ohrozuje pečeň
      • inzulín sa hromadí, keďže ho bunky nepotrebujú ---- poškodzuje cievy

Dôvod vysokého krvného tlaku

Hypertenzia


Hlavným problémom pri vzniku vysokého krvného tlaku sú nesprávne stravovacie návyky, nedostatok pitného režimu a vplyv stresu. Vysoký krvný tlak nebolí a nie je sprevádzaný jasnými príznakmi, hoci v tepnách prúdi krv pod veľmi silným a nebezpečným tlakom.

SYS/DIA      120/80

Príznaky:

  • Bolesť hlavy
  • Závrate
  • Hučanie v ušiach
  • Krvácanie z nosa
  • Búšenie srdca
  • Bolesť na hrudi
  • Nadmerné potenie
  • Opuchy členkov
  • Dýchavičnosť

Ako na vysoký krvný tlak ?

Ako predísť infarktu

Prevencia infarktu

Čo je ateroskleróza ?

Ateroskleróza je degeneratívne ochorenie cievnej steny. Je to dlhodobý proces, pri ktorom dochádza k tuhnutiu cievnej steny a zužovaniu jej priesvitu. Tvoria sa tzv. aterosklerotické pláty pripomínajúce nánosy nečistôt v starých "vodovodných rúrkach". Dôsledkom tohto zúženia je nedostatočné prekrvenie orgánu, ku ktorému daná cieva smeruje. Príčinou aterosklerózy je ukladanie tukových látok, predovšetkým cholesterolu do steny našich ciev. 




Ak ide o postihnutie koronárnej tepny srdca, môže dôjsť k srdcovému infarktu. Pri infarkte sa znižuje dodávka kyslíka a živín svalovým bunkám srdca. Dochádza k srdcovej ischémii (nedokrveniu tkaniva). Dochádza k postihnutiu až odumretiu svalových buniek. Rozsah následkov vždy závisí od druhu postihnutej srdcovej tepny a od jej priemeru.


Mozgový infarkt je ďalšou komplikáciou aterosklerózy. Postihnutie je lokalizované do cievneho riečiska mozgu. Postihuje najmä starších ľudí. Rovnako ako v prípade infarktu myokardu (srdcového svalu) i tu dochádza k uzáveru tepny a následnému nedokrveniu mozgu. Na rozdiel od postupného uzatvárania ciev spôsobujúceho "sklerózu" je tu príčinou uzáver náhly. Podľa oblasti, ktorá je postihnutá uzáverom, vznikajú príslušné neurologické príznaky.  

Ako vzniká rakovina?

Rakovina je nezvládnuteľné šírenie poškodených buniek v ľudskom organizme.

Rakovinotvorné bunky vznikajú každú sekundu  v každom z nás. Významnú obrannú úlohu má imunitný systém ľudského tela. Abnormálne bunky v ľudskom tele sa neustále vytvárajú, ale samodeštrukčný mechanizmus (apoptóza) a imunitný systém ich ničí.

Obrázok:

  • 1  --- apoptóza - bunková smrť,
  • 2 --- poškodená bunka
  • A --- delenie normálnej bunky,
  • B --- delenie nádorovej bunky,

Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) :

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala nové, katastrofálne predpovede o šírení rakoviny na celom svete. V priebehu 10 rokov, tvrdí pobočka OSN pre verejné zdravie, sa výskyt rakoviny zvýši o viac než 25%.

3. január 2014

© 2016 Worlds Collide. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky