Biorytmus - Orgánové hodiny

23.05.2017

Naše telo je úžasný mechanizmus, ktorý funguje na základe istých princípov.

Dospievajúci a dospelý človek sa riadi na základe biorytmu tzv. Orgánové hodiny. Harmonické a periodické vysvetlenie, čo ktorá hodina znamená a čo sa v daný čas dôležité v organizme deje.

Schopnosť zachytiť rytmické dianie v ľudskom organizme v náväznosti na celú prírodu a previesť ho do tzv. orgánových hodín, zvládli už starí Číňania. Orgánové hodiny sa im stávali pomôckou pre riadenie praktického denného života; pomáhať orientovať sa v dennom i ročnom periodickom cykle v náväznosti na život v prírode a na úkazy astronomicko-astrologické. Praveký Číňan sa nezabudol "poradiť" s kalendárom a orgánovými hodinami, skôr ako urobil nejaké dôležité rozhodnutie. 

Orgány a ich čas ...

Medzi 01 - 03. hodinou sa do činnosti dostáva PEČEŇ. Je to doba detoxikačnej činnosti a redistribucii (opätovné rozdelenie) tekutín. V tomto čase je fyziologický dej asi taký, že väčšina orgánov má zníženú funkciu, s výnimkou pečene. V túto dobu sa tiež budia žlčnikári, pretože pečeň a žlčník sú spojené orgány. Pečeň spracováva látky dôležité pre organizmus a tiež odstraňuje z organizmu všetky metabolické produkty i jedy. Takže je veľmi dôležité si uvedomiť, že neskorá záťaž alkoholom, kávou alebo nesprávnym zložením stravy, krátko pred polnocou človeku škodí. Okolo tretej hodiny, telo ešte odpočíva a je fyzicky vyčerpané. V túto dobu, má človek veľmi nízky krvný tlak, pomalý pulz a pravidelný hlbší dych s dlhými periódami. Pokiaľ musí byť niekto v tomto čase aktívny, vyžaduje sústredenosť oveľa väčšie úsilie. 


V čace medzi 03 - 05. hodinou vrcholí činnosť PĽÚC a ich meridián. Telo v tomto štádiu má stále nízky tlak, mozog je zásobovaný len minimálne, telo má najpomalšiu aktivitu, ale zbystruje sa už sluch. Okrem toho obličky sú v kľude, prakticky prestávajú vylučovať. V tomto čase sa budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalmi dýchacích ciest.

Človek v túto hodinu pociťuje najväčší strach a úzkosť. V tomto čase prebehli už opakovane viaceré fáze spánku, eventuálne sa opakujú vo svojom cyklu. V tejto dobe, okolo 5-tej hodiny, kto má potrebu vstávať, dokáže sa pomerne rýchlo aktivizovať. Samotná funkcia meridiánu naznačuje, že v tomto období dochádza k regulácii plynov v krvi a v tkanivách a k regulácii prekrvenia hornej polovice tela. 
Vrcholí funkcia HRUBÉHO ČREVA, krvný tlak stúpa, pulz je rýchlejší a aj keď sa vám chce spať, telo je už aktívne. Okolo 7-mej hodiny je pomerne značne vysoká imunologická aktivita. Doporučuje sa v tejto dobe navyknúť si na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a náhleniu.

V tomto čase je potrebné veľa piť.


Medzi 7. - 9. hodinou sa dostáva do činnosti ŹALÚDOK. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať bielkoviny a vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ. 

Tento čas je najvhodnejší pre RAŇAJKY, z tohto dôvodu nieje vhodné ich vynechávať. Raňajky sú základom dňa a musia byť bohaté a na KVALITU a nie na kvantitu. 
V tomto čase nie je vhodné prijímať rýchle cukry - sladkosti, pečivo s medom, džemom, nutelou, ovsené vločky, ovocné smoothie. Rýchle cukry Vám "vyšťavujú" pankreas (príspevok o pankrease a ovocí) a hladina cukru v krvi je ako na hojdačke.


Čas medzi 09. - 11. hodinou prislúcha dvom výnimočným orgánom - PANKREAS a SLEZINA. 
Vhodná je konzumácia ovocia, medu a zdravých sladkostí. Je dobré vyhýbať sa nadmernej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. 
V tomto čase sa nedoporučuje piť alkohol.

PANREAS: Hrá rozhodujúcu úlohu pri spracovaní a trávení potravy. Vylučuje hormón inzulín produkovaný v tzv. Langerhansových ostrovčekoch, ktorý má kľúčový význam pre rovnováhu cukru v krvi a jeho metabolizmus vo svaloch, látkovú výmenu uhľohydrátov. Pankreasom vylučované enzýmy sú dôležité pre látkovú výmenu tukov a proteínov.

SLEZINA: Má dôležitú funkciu v imunitnom systéme a pri rozklade červených krviniek. Ak máte problémy s trávením, alebo pociťujete občas pichanie v ľavej časti pod rebrami, možno sa hlási o slovo práve slezina. Taktiež únava, studené ruky a prílišná chuť na sladké, môže byť prejavom nedostatku energie v slezine. V čase 21. - 23. hodine nastáva v slezine útlm, je dobré dopriať si relax a uložiť sa k spánku.
Čas medzi 11. - 13. hodinou prislúcha úžasnému orgánu - SRDCE.

Je to čas aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Dostavuje sa mierny útlm až únava a tendencia odpočinúť si. Vhodný je krátky spánok alebo prechádzka. V tomto čase pozor na úrazy.Krivka energie v čase okolo 14-tej hodiny klesá, je to druhé minimum za 24 hodín. Reakcia je najpomalšia, ide o tzv. Poludňajšej krízové sedlo. 
Vrcholí činnosť TENKÉHO ČREVA a jeho meridiánu, ktoré majú značný vplyv na harmonizačný účinok a reguláciu absorbovania tekutín. Okolo pätnástej hodiny ide o maximálnu efektivitu zo strany zmyslových orgánov a dochádza k vyššej tonizácii duševnej alebo psychickej činnosti. 


V čase medzi 15:00 - 17:00 je v najvyššej účinnosti MOČOVÝ MECHÚR, ktorý reguluje a ovplyvňuje nervosvalovú aktivitu. Taktiež má vplyv na vylučovanie tekutín. To znamená, že v tomto období má organizmus veľkú schopnosť regulovať teplotu a záťaž. Návšteva sauny a veľká fyzická záťaž, ktorá je spojená s nárastom aktívnej teploty, sa tak oveľa lepšie v tomto období prekonáva. 
Hladina glykémie v krvi stúpa v čase medzi 15:00 - 17:00. Môžeme povedať, že ide o poobedný diabet a dochádza k slabému poklesu aktivity. A však okolo 17-tej hodiny pracovná schopnosť stúpa. Poznámka pre športovcov - v tomto čase (okolo 17-tej) svoj tréning môžete prevádzať v plnej záťaži a nebudete pociťovať únavu.V čase medzi 17:00 - 19:00 sú v najvyššej účinnosti OBLIČKY, ktoré regulujú fyzickú aktivitu. Veľmi dôležitú činnosť v tomto čase majú nadobličky, ktoré ovplyvňujú tonus a prekrvenie dolnej polovice tela. V tomto čase organizmus zasahuje aj do vodného hospodárstva. V čase okolo 18-tej je človek odolnejší voči vonkajším vplyvom, tzv. stúpa prah bolesti. V tomto čase ešte pretrváva chuť po pohybe a psychická sviežosť je dobrá. A však už okolo 19-tej hodiny dochádza ku katarzii (očistenie), dochádza k prirodzenému stúpaniu krvného tlaku a nervozite.


V čase medzi 19:00 - 21:00 je v najvyššej účinnosti tzv. OBAL SRDCA, čo ovplyvňuje celý KRVNÝ OBEH.
V tomto čase sú psychické reakcie najrýchlejšie v porovnaní s celým dňom. Okolo 20-tej hodiny je pre šoférov najideálnejší čas - vtedy sa najlepšie jazdí, pretože krátko predtým pracovali naše obličky so zvýšenou účinnosťou. To vedie k homeostáze organizmu (tzn. udržovanie relatívne konštantných vnútorných podmienok pri kolísaní vonkajších podmienok - dynamická rovnováha). Taktiež je možné označiť 20-tu hodinu za obdobie, kedy má človek najvyššiu hmotnosť. Ešte v čase pred 21-vou je pamäť výborná, psychika v ideály a je možné dohnať to, čo sa nestíhalo v dopoludňajších hodinách, po duševnej stránke.


V čase medzi 21:00 - 23:00 máme čas ODDYCHU.
Objavuje sa pokles tlaku, pokles teploty, začína sa objavovať leukocytóza (zvýšený výskyt bielych krviniek v krvi), ktorá stúpa asi o 30% a začína imunologické obdobie. Zatiaľ, čo do 21-vej hodiny vrcholí orgánová hodina obalu srdca, prejavuje sa regulácia nervového systému a samotných hormónov. V tejto hodine vrcholí aj regulácia vegetatívneho systému v hrudníku a v bruchu. V čase o 23-tej hodiny začína príprava na odpočinok. Ide o dráhu tzv. ohrievačov, ktorá ovplyvňuje distribúciu krvi v organizme, a tým aj teplotu a ovplyvňuje tonus psychiky. Po 23-tej hodine väčšina ľudí spí a hlbší spánok sa prehlbuje k 1:00 hodine a naopak nastáva ľahká fáza spánku. V tejto dobe začína značná citlivosť na bolesť.

Nastáva orgánová dvojhodina ŽLČNÍKA, ktorá má značný vplyv na psychiku, ovplyvňuje zmysly, tzn., že v tejto dobe sú väčšinou najintenzívnejšie sny, ktoré súvisia so zmyslovou fázou a objavuje sa intenzívnejšie spracovávanie lipidov (prírodné látky živočíšneho a rastlinného pôvodu).